ZACZAROWANA ZAGRODA

  Czy pingwin zawsze jest czarno- biały?

Cel:

Poznam życie pingwinów.

Kryteria sukcesu:

 

1. Układam ilustracje zgodnie z kolejnością zdarzeń w lekturze „Zaczarowana zagroda”.

2. Podaję nazwisko autorów lektury.

3. Zbieram informacje o pingwinach i wykorzystuję je do stworzenia Lapbooka.

 

Czym się różni Antarktyda od Arktyki?

PINGWINY autorstwa B. Minta
Penguin Igloo Tracing autorstwa B. Minta

Pingwiny Adeli.

Pingwiny cesarskie.

Pingwin cesarski mierzy ponad metr wysokości i waży do 40 kg. Jest niekwestionowanym mistrzem wagi ciężkiej wśród pingwinów.  Pingwin cesarski to wspaniały ptak o niebiesko-szarym odcieniu piór. Ma czarny ogon i charakterystyczny biały brzuch. Głębokie żółte plamy obok uszu po obu stronach głowy znikają w dół ku szyi i górnej części klatki piersiowej. Pozostała część głowy i szyi jest czarna. W celu ograniczenia strat ciepła pingwin ten ma małe kończyny dzięki czemu „ucieka” przez nie mniej ciepła. Ponadto pióra tego pingwina są szczelnie „pakowane” w wiele warstw. 

 

Pingwin cesarski zamieszkuje Antarktykę ale jest rzadko spotykany w subpolarnych-wodach Antarktyki. Istnieje około 40 kolonii rozrodczych, z których wszystkie występują na lodowych połaciach otaczających kontynent Antarktydy, Półwysep Antarktyczny i pobliskie wyspy. 

 

Kolonie rozrodcze pingwina cesarskiego znajdują się głównie na poziomie stabilnych obszarów lodu morskiego. Kiedy temperatura spada do minus 60 stopni Celsjusza, a prędkość wiatru osiągnie nawet 200 kilometrów na godzinę dorosłe osobniki udają się w długą podróż (do 120 km) w poprzek lodu.

 

 Pingwin cesarski ma niewiele czasu, aby udać się na zaloty. Jeśli samiec już zapłodni samicę para pozostaje razem przez następne sześć tygodni, aż samica składa pojedyncze jajo, które jest natychmiast przenoszone pod „męskie” stopy, gdzie znajduje się w ciepłej torebce ze skóry. Samica po zniesieniu jaja odchodzi i nie wraca aż do wiosny, podczas gdy samiec pozostaje aby inkubować jajo. Aby przetrwać samce tłoczą się ciasno. Pingwin cesarski żywi się głównie rybami, kalmarami i krylem. Poluje on na otwartym morzu. Podobnie jak inne pingwiny, to świetny pływak. Może nurkować przez dziewięć minut. Może zanurkować na głębokość ponad 400 metrów.

 

 

Pingwin cesarski nie jest obecnie gatunkiem zagrożonym. Niestety zmiany klimatu powodują topnienie lodu morskiego w zatrważającym tempie, co prowadzi do utraty dużych obszarów siedlisk.

 

Informacje ze strony: http://kraina-dzikich-zwierzat.blog.onet.pl

 

Download
pingwin - kodowanie.pdf
Adobe Acrobat Document 21.2 KB

Znalezione w Internecie